Wycieraczki zewnętrzne w aucie to elementy eksploatacyjne, które po pewnym czasie po prostu tracą swoje właściwości. To właśnie dlatego powinny być one regularnie wymieniane. Zużycie można łatwo rozpoznać. Pogorszenie jakości użytkowania pojazdu podczas opadów sukcesywnie spada.
Pozostawianie smug na szybie
Wycieraczka zewnętrzna powinna precyzyjnie zbierać wodę oraz pozostałe zanieczyszczenia. Ważne jest to, aby pozostawiała ona szybę idealnie oczyszczoną. Zużycie gumy znajdującej się w wycieraczce zewnętrznej sprawi, że na powierzchni pojawią się smugi. Zanieczyszczenia są rozmazywane, a nie usuwane.
Przyczyn opisywanego zjawiska może być wiele. Najczęściej uszkodzenie gumy następuje na skutek niskich lub bardzo wysokich temperatur. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przywarło do niej ciało obce. W wycieraczkach zewnętrznych znajdziemy również pióra – być może doszło do uszkodzenia ich krawędzi. W takiej sytuacji zwykle należy zakupić nowy element.
Hałas podczas pracy
Wycieraczki zewnętrzne powinny pracować płynnie i cicho. Może jednak zdarzyć się tak, że generują one hałas. Bardzo często nie pracują one prawidłowo – drgają, a nawet podskakują po zetknięciu się z szybą. Wszystko wskazuje na to, że doszło do odkształcenia gumy. Może ona sztywnieć na skutek oddziaływania ujemnych temperatur. Teoretycznie powinna ona powrócić do stanu pierwotnego, jednak nie zawsze tak się dzieje.
Do uszkodzenia wycieraczki zewnętrznej mogło dojść na skutek zbyt intensywnej pracy. Wiadomym jest, że częste użytkowanie stanowi spore obciążenie. Warto jest oczyścić szybę, a także sprawdzić, czy wycieraczki naciskają na powierzchnię pod właściwym kątem. Jeśli problem pozostał, to należy zakupić nowy produkt.
Biały osad
Wycieraczka zewnętrzna nie powinna pozostawiać na szybie osadów. Może jednak zdarzyć się tak, że nie zostanie ona dostatecznie oczyszczona. Zwykle mamy wrażenie, że widzimy “za mgłą”. Zmniejsza to bezpieczeństwo jazdy, ponieważ widoczność jest niższa.
W tym przypadku również winna może okazać się guma wycieraczki zewnętrznej. Może ona nie obracać się podczas pracy. Problemem jest również zbyt duży nacisk wywierany na powierzchnię. Zanim jednak kupimy nowy produkt, to sprawdźmy, czy szyba nie jest zatłuszczona. Oczywiście oczyszczenie powierzchni to nie wszystko. Należy również przetrzeć gumę.