niedziela, 22 września
Shadow

Okna energooszczędne – mądry wybór dla domu

Troska o środowisko jest jednym z czynników determinujących współczesne budownictwo. Ekologiczne rozwiązania to punkt pierwszy na liście każdego projektu. Wraz z nim podążają dwa inne, ściśle ze sobą związane pojęcia – energooszczędność i ekonomia.

Nowe rozwiązania w budownictwie

O ile o energooszczędne żarówki zyskały fanów już wiele lat temu, o tyle Okna energooszczędne wciąż są przez klientów odkrywane. Na szczęście świadomość społeczna wzrasta z dnia na dzień i planujący budowę domu sięgają po coraz to lepsze rozwiązania. Wśród nich znajdują się również wspomniane energooszczędne okna. A w jaki sposób okno może wpłynąć na środowisko i stan naszego portfela?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że szyba, tak jak i ściana, odgradza wnętrze obiektu od zewnętrznego świata. Co za tym idzie, ogranicza wymianę powietrza między tymi ośrodkami. Jednak jak to w życiu bywa, także szyba szybie nierówna. Aby lepiej to zrozumieć, trzeba zapoznać się z określającym parametry szyby współczynnikiem Uw.

Magia współczynnika Uw

Współczynnik Uw, czyli współczynnik przepuszczalności informuje nas, jak silnym izolatorem ciepła jest wybrany przez nas materiał. W przypadku szyb dla okien pionowych obrana najwyższa dopuszczalna wartość Uw wynosi 1,1. Taki materiał znajdziemy w oknach większości naszych domów rodzinnych. Jak jednak wspomnieliśmy, okna energooszczędne prezentują nową jakość.

Aby mówić, że okno jest energooszczędne, współczynnik przepuszczalności zastosowanej w nim szyby musi być niższy, niż przyjęta wartość 1,1. Dlaczego? Cóż, im mniejsza przepuszczalność, tym wolniejsza wymiana powietrza między wnętrzem a zewnętrzem. To właśnie prowadzi nas do kwestii ekonomii.

Energooszczędność się opłaca

Instalując w obiekcie okna energooszczędne, realnie przyczyniamy się do ograniczenia wydatków, które pojawią się w chłodniejszych miesiącach. Nie trudno bowiem sobie wyobrazić, jak ciężko utrzymać przyjemną temperaturę wewnątrz wolnostojącego domu. Brak dodatkowych osłon znacznie przyspiesza proces wychładzania budynku, a co za tym idzie, zwiększa zapotrzebowanie na energię cieplną.

Okna energooszczędne, dzięki swojemu niskiemu współczynnikowi przepuszczalności, w znacznym stopniu zwiększają komfort wewnątrz pomieszczenia. Silnie izolując ogrzane powietrze od zewnętrznego świata, pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Dzięki temu nie tylko możemy cieszyć się przyjemnymi warunkami w pomieszczeniu, ale też pojawiającymi się w portfelu oszczędnościami. Im dłużej bowiem ciepło utrzymuje się w naszym domu, tym mniej energii potrzebujemy na jego dogrzewanie.